20 حقیقت شگفت انگیز درباره دوقلوها(بخش اول)

20 حقیقت جالب و سرگرم کننده در مورد دوقلو ها
ما عمدتا با دوقلوهای همسان و نیمه همسان آشنا هستیم، اما آیا می دانستید که 7 نوع مختلف دیگر از دوقلوها وجود دارند، که همه آنها تا کنون مورد مطالعه قرار گرفته اند.

1.اسم های انواع دوقلوها

دوقلوهای همسان، دوقلوهای کروموزومی مخلوط، دوقلوهای نیمه همسان، دوقلوهای آمیزشی همزمان دو تخمکی، دوقلوهای بارداری در دوران آبستنی، هستند چیزهای زیادی درباره انواع دیگر دوقلوها نشنیده ایم، چون انواع دوقلوهای دیگر به غیر از دوقلوهای همسان و نیمه همسان، به ندرت اتفاق می افتند.

2.چپ دست بودن دوقلو ها

در حدود 22 درصد از دوقلوها در سراسر جهان، چپ دست هستند ،این عدد در مقایسه با 10 درصد افراد چپ دست در کل جمعیت جهان، بسیار بزرگ است . در مطالعات و تحقیقات ،چپ دست بودن،کاملا بعنوان یک ویژگی ژنتیکی و وراثتی تشخیص داده نشده است و عوامل پیچیده تری دارد. دانشمندان هنوز درباره چگونگی و چرایی اینکه چرا بسیاری از دوقلوها چپ دست هستند،مطمئن نشده اند و به نتیجه واحدی نرسیده اند به آن چیزی که امروزه دست پیدا کرده اند،این است که به احتمال زیاد،به دلیل ژنتیک خویشاوندی و انحراف ژنتیکی میباشد اما اینکه چرا این دو بهم متصل هستند،هنوز یک راز است.

3. تاریخ تولد متفاوت دو قلو ها

دوقلوها میتوانند تاریخ تولد متفاوت داشته باشند و نیازی نیست که هر دوی آنها در یک تاریخ متولد شوند.در حقیقت آنها میتوانند،با فاصله از یکدیگر به دنیا بیایند . جالب است بدانید تاکنون، طولانی ترین فاصله بین تولد دوقلوها،85 روز بوده است. چطور این امکان وجود دارد؟ ساده ترین توضیح این است که،وقتی یکی از قول ها نیمه شب،به دنیا میآید و دیگری کمی بعد،به معنی اختلاف و فاصله در تاریخ تولد آنها میشود اما 85 روز فاصله در حقیقت فاصله طولانی ای است و این اتفاق زمانی میفتد، که یکی از قول ها به دلیل بروز عوارضی ،زودتر به دنیا می آید و دیگری در رحم باقی میماند،تا زمانی که تاریخ واقعی زایمان برسد، که این میزان از زمان،بقای کودک را بهبود میبخشد و برای کودک دوم بسیار امن است.

4. آیا دوقلوهای همسان،اثر انگشت مشابه دارند؟

جواب منفی است.اثر انگشت در دوقلوهای همسان، ممکن است ،که در ظاهر بسیار شبیه به یکدیگر باشند، اما در بررسی های دقیق ،میتوان متفاوت بودن آنها را تشخیص داد ؛ درست مثل دوقلوهایی که، میتوانند با تفاوت های جزئی که دارند، شناسایی شوند.

5. میزان تولد دوقلوها بر اساس مکان های جغرافیایی متفاوت است

دانشمندان بر این باورند، که تمایل به تولد فرزندان چند قلو در یک محل،محصول فاکتورهای مختلفی است که شامل داروهای باروری،وراثت،انتخاب غذا،سن و غیره هستندبرخی از مناطق جهان ،دارای میزان بالاتری از تولد های دوقلو،نسبت به سایر نقاط هستند.

به عنوان مثال:بر اساس گزارشات علمی،بیشترین میزان تولد دوقلو در آفریقای مرکزی ثبت شده است.و بیش از 18 قلو در هر 1000 تا تولد،متولد میشود.

6. دوقلو ها ممکن است شبیه هم نباشند

این واقعیت را مادر بعضی از دوقلوها به خوبی لمس کرده اند ، مثل مادر دوقلوهایی که یکی سفید پوست و دیگری سیاه پوست به دنیا آمده بود.

حقیقت های علمی شگفت انگیز در مورد دوقلوها
7. تصویر آیینه دوقلوها به چه معنا است؟

حدود 25% از دوقلوهای یکسان، در واقع تصویر آیینه دوقلو ها هستند تصویر آیینه دوقلوها به چه معنا است؟بدان معنا است که, دوقلو ها یکسان هستند، اما این شبیه انعکاس تصویر یک شخص درآیینه است .

برای مثال :اگر یکی از دوقلوها در سمت چپ گونه خود یک خال داشته باشد,دیگری در سمت راست خود خواهد داشت مطالعات میگوید که به علت تقسیم تخمک های باور شده بعد از زمان معمول برای دوقلوهای یکسان بوده است .

8. تقریبا الگوی موج مغزی مشابهی برای دوقلوهای یکسان وجود دارد

این نظریه که دوقلوها به طور یکسان فکر میکنند، با این یافته میتواند به حقیقت تبدیل شود تحقیق درباره دوقلوها نشان داده است ،که الگوی موج مغزی آنها یکسان است و دانشمندان معتقدند، که میتوانند توضیح دهند ، دوقلوها تمایل دارند بدانند که هر کدام از آنها در یک زمان مشابه چه احساسات و افکاری دارند.

9.یک جشن سالانه در twinsburg ohio ایالات متحده آمریکا برای دوقلوها برگزار میشود

درواقع twinsburgدر سال1817توسط دوقلوهای آرون و مونسِسِ ویلکاکس شروع شد امسال جامعه twinsburg ،دویست سالگی خود را با شعار روز دوقلوهای 2017 — اعلام میراث دوقلوهای صد ساله جشن میگیرند. این شهر در اوهایو جشنواره روز دوقلوها را در دریا جشن میگیرند ،که نه تنها شامل دوقلوها می شود، بلکه سه قلو ها و چند قلوهای پیر و جوان از سر تا سر دنیا در twinsburg جمع میشوند که روز دوقلوهارا جشن بگیرند و با آنها همراه شوند.

10. رژیم های خاصی برای افزایش داشتن شانس دوقلوها

تحقیقات نشان میدهد که خوراکی های زنان میتواند به افزایش شانس خود برای داشتن دوقلوها کمک کند ، ژنتیک نقش مهمی در تاثیرگذاری بر این پدیده ایفا میکند اما برای کمک به آن، بعضی از رژیم های غذایی را پیدا کرده اند. رژیم غذایی غنی از محصولات لبنی و حیوانی، احتمالا کمک بیشتری در زایش دوقلوها نسبت به کسانی که آنها را ندارند میکند این، به خاطر پروتئینی است که در آنها IGF نامیده شده که تخمک گذاری را در زن افزایش میدهد.

 

ادامه در بخش بعدی ..

نویسنده وبلاگ

۱ دیدگاه

  • Night wolf پاسخ

    خیلی جالب و هیجان انگیز بود خیلی دوست دارم دوقولو ها را از نزدیک ببینم.😍😘

پیام بگذارید