چگونه از فرزند خود یک نابغه بسازید؟(بخش دوم)

بازی های فكری می توانند كمك بزرگی به تقویت هوش و حافظه فرزندان شما بكنند

به کودک وقت آزاد بدهید
وقت آزاد دادن به کودک تان اهمیت زیادی دارد، چند ساعتی را بدون فعالیت های برنامه ریزی شده بگذرانید تا کودک شما بتواند آزادانه بچرخد و بازی کند. برای تقویت خلاقیت کودکتان آنها را به دنیای بیرون معرفی کنید تا بتوانند از تمام حس های خود استفاده کنند.این به معنای سفرهای پیچیده و پرهزینه نیست، می توانید برای تقویت خلاقیت کودک ، آنها را به کتابخانه، موزه و محیط های بیرون ببرید.

به کودک خود حق انتخاب بدهید
به یاد داشته باشید که در آخر راه کودکتان باید مسیر خودش را پیدا کند و بسیار مهم است که خودش تجربه کند پس باید به او اجازه دهید تا تصمیم بگیرد و آن کاری را انجام دهد که خودش میخواهد. حمایت و تشویق شما بسیار لازم است اما کودک باید فضای کافی برای تصمیمگیری داشته باشد.

بازیهایی برای نابغه کردن کودکان
برای این كه بچه هایی باهوش داشته باشید چه كار باید بكنید؟ باید به آنها ماهی بدهید یا مكمل امگا 3 و فسفر؟! شاید هم فكر می كنید بهتر است آنها را در كلاس های مختلف و متعدد ثبت نام كنید اما یكی از بهترین راه ها برای این كار آن است كه بچه ها را به بازی های خوب عادت بدهید.

بازی های فكری می توانند كمك بزرگی به تقویت هوش و حافظه فرزندان شما بكنند. نمونه اش همین بازی جدید پنتابال است كه چند سال لقب بهترین بازی فكری دنیا را به خود اختصاص داده است.

جنگا؛ بازی مهندس ها
بازی فكری جنگا یك بازی بسیار ساده ولی در عین حال هوشمندانه است. این بازی هم مانند سودوكو از بازی هایی است كه زمان – یعنی والدین فعلی و كودكان قدیمی- نداشت. از اختراع این بازی هم كمتر از 30 سال می گذرد. جنگا از 54 بلوك چوبی هم شكل و هم اندازه تشكیل شده است كه طول هر یك از بلوك ها سه برابر عرض آن است. این اتحاد در شكل و اندازه این امكان را فراهم می سازد تا با به كارگیری اندكی خلاقیت، اشكال و احجام 3بعدی مختلفی ایجاد كرد و قدرت تمركز، خلاقیت و تجسم فضایی را به وسیله آن به رقابت گذاشت.

روبیك؛ برای تجسم سه بعدی
مكعب روبیك یك پازل مكانیكی است كه در سال 1974 توسط یك مجسمه ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیك ابداع شد. مكعب روبیك مدل های بسیاری دارد كه از جمله آن ها می توان به 2×2×2 (مكعب جیبی)، 3×3×3 (انتقام روبیك)، 4×4×4 و 5×5×5 (روبیك پروفسورها)، 6×6×6 و 7×7×7 اشاره كرد. هر كدام از این مكعب های روبیك بسته به سن كودكان می تواند برای آن ها سرگرمی فكری بسیار مناسبی باشد كه هم به تجسم 3بعدی آن ها كمك می كند و هم حافظه آن ها را تقویت می كند.

سودوكو؛ اختراع ژاپنی های باهوش
سودوكو مخفف یك واژه ژاپنی یعنی سوجی وا دوكوشین نی كاگیرو به معنی «ارقام باید تنها باشند» است. این بازی ریشه ای ژاپنی دارد ولی تقریبا 30 سال است كه مردم ملت های دیگر جهان هم با آن آشنا شده اند و در حال حاضر یكی از محبوب ترین بازی های فكری سراسر دنیاست. هرچند سودوكوی اصلی یك جدول 9 در 9 است ولی انواع ساده تر آن هم كه با جداول كوچك تر هستند وجود دارد و شما می توانید برای كودكان دبستانی خود از آن ها استفاده كنید.

نویسنده وبلاگ

پیام بگذارید