خلاقیت بچه هایتان را با این روش ها تقویت کنید(بخش دوم)

برای تقویت خلاقیت کودک سعی كنید كنجكاوی كودك تان را برانگیزید

به کودکان بخاطر بروز خلاقیتشان جایزه ندهید!
به کودکان بخاطر بروز خلاقیتشان جایزه ندهید! مشوق ها و محرک ها مانع پیشرفت خلاقیت کودک هستند و همچنین کیفیت پاسخ هایشان و انعطاف پذیری درتفکرات آنها را کاهش می دهند، به کودکان اجازه دهید که مهارت در فعالیت های خلاقانه که به طور طبیعی به آنها تمایل دارند را توسعه ببخشند نه اینکه سعی کنید که با جایزه دادن آنها را تحریک کنید، به جای آن که به کودک به خاطر تمرین کردن پیانو جایزه بدهید، اجازه بدهید کاری را که از آن لذت می برد مانند نقاشی کردن بر روی میز تحریرش یا رفتن به کلاس شنا را انجام دهد.

چیزهای نیمه تمام را تمام كند
برای تقویت خلاقیت کودکان قصه ها را از ابتدا تا انتها شروع به خواندن نكنید و بعد هم كتاب را ببندید و به كودك تان بگویید: «خب تموم شد، دیگه بخواب» یكی از تمرین های ایجاد تفكر خلاق در كودك این است كه از او بخواهید چیزهای نیمه تمام را تمام كند. مثلا داستانی را تا نیمه بخوانید و از كودك بخواهید برای آن یك پایان بسازد. نقاشی نیمه كاره ای بكشید و بخواهید آن را تمام كند. در جمع خانواده وقت هایی را به بازی جمله سازی اختصاص دهید، به این شكل كه نفر اول یك كلمه می گوید و نفر دوم باید كلمه ای به كلمه اول اضافه كند كه تركیب این دو كلمه معنی تازه ای بدهد و در نهایت با یك داستان یا جمله خلاقانه روبه رو خواهید بود.

کودکتان را به یادگیری تشویق کنید:
برای افزایش خلاقیت در کودکان، آنهار را به خواندن برای سرگرمی و شرکت کردن در کارهای هنری تشویق کنید، تلویزیون یا هر صفحه نمایش دیگری را محدود کنید تا اینکه اتاق را برای فعالیت های خلاقانه مانند تمرین و تکرار یک بازی، یادگیری نقاشی و خواندن هر کتابی که به وسیله ی مولف مورد علاقه یتان نوشته شده است آماده کرده باشید، به این ترتیب به افزایش خلاقیت کودک کمک شایانی می کنید.

کاردستی درست کند
درست كردن كاردستی های متنوع و مختلف تفكر و خلاقیت كودك را تقویت می كند. اسباب بازی هایی كه به كودك امكان درست كردن انواع كاردستی ها را می دهد ذهن خلاق كودك را تقویت می كند و حس سازندگی و خلق را در او پرورش می دهد.

نویسنده وبلاگ

پیام بگذارید